Augļu koku vainagu veidošana
Augļu koku zaru izgriešana ir svarīgs faktors, kas ietekmē augļu koka ražību un augļu kvalitāti. Pārāk biezs zaru vainags noēno augļus, tie nav tik saldi un sulīgi kā vajadzētu. Ja kokam ir ļoti daudz augļu, tie nebūs pietiekami lieli, izgriežot vairākus mazāk vērtīgos zarus, ražas kvalitāte uzlabojas. Tāpat jāņem vērā, ka augļi neveidojas uz visiem zariem, bet tikai uz augļzariņiem – tukšos zarus un ūdenszarus jāizgriež, lai neaudzētu žagarus un nenoēnotu auglīgos zarus.
Augļu koku atjaunojošā apgriešana ir sarežģītākais zaru vainagu kopšanas veids, jo jāņem vērā ne tikai zaru kvalitāte, bet arī potenciālā ražība.
Liekos un vecos zarus augļu koku vainaga veidošanai griež gan vēlu rudenī, gan agri pavasarī, galvenais – lai kokā vairs nebūtu lapu. To var darīt arī vēl ziemā, bet dziļā sniegā tas būs apgrūtinošāk. Atšķirība starp rudens un pavasara griešanu ir tāda, ka pavasarī pēc lieko zaru izgriešanas koks sāk intensīvi ataudzēt jaunus zarus, bet rudenī iestājas miera periods un koks pavasarī neataug tik intensīvi. Tātad – rudenī jāgriež tie zari, kurus nav vēlams ataudzēt – ūdenszari, biezi saaugušie vecu koku vidus zari, pārāk gari zari, pāraugušu vecu koku galotnes zari. Bet nedrīkst pārāk aizrauties ar lielo zaru zāģēšanu. Vienā gadā nedrīkst radīt vairāk kā 3-4 lielas rētas. Ja pavasarī vecs augļu koks kārtīgi izgriezts, tam līdz rudenim būs strauji atauguši ūdenszari (taisni, vertikāli zari bez augļzariņiem) un mazāku zaru pušķi, kas nedod vēlamo ražu. Šādiem kokiem otru reizi zaru vainags jātīra tā paša vai nākamā gada rudenī, kad izgriež visus liekos no jauna pieaugušos zarus. Vainagu pilnībā atjauno 3-4 gadu laikā, parasti vienlaikus to pazeminot, lai augļi būtu tuvāk saknēm un plūcējam. Rezultātā augļi gan būs mazāk pēc skaita, bet tie būs lielāki, aromatiskāki un veselāki.
Ja ūdenszarus izgriež nākamajā pavasarī, tie ar vēl lielāku sparu ataug un to izgriešanas process kļūst nebeidzams.
… par augļu koku vainagu veidošanu jūsu dārzā sīkāk interesēties pa tel. +371 25951565, vai rakstot zemgalesdarzi@dimzas.com